Formaldehüüd on siseruumides nähtamatu vaenlane

Hiljuti värvitud toa aroom või äsja pakist välja võetud ja kokkupandud uue tugitooli lõhn on esmapilgul süütud märgid, mis justkui viitavad majapidamise heaolule, kuid mis siiski näitavad, et koduõhku on sattunud mingid gaasilise päritoluga ained. Mis, muide, ei pruugi olla majaelanikele sõbralikud. Ja kui värvi või uue mööbli lõhn aja jooksul kaob, võivad kahjulikud gaasid püsida: väikesed formaldehüüdi kogused võivad keskkonnas levida aastaid.

Formaldehüüd on värvitu gaasiline saasteaine, mida võib levitada mööbel, puidust tooted, vineer, puitpaneelid, heli- või soojusisolatsioonitooted, värvid, lakid, tapeet, kodupuhastusvahendid jne. Formaldehüüdi, mis koosneb 0,1 mikronist 500 korda väiksematest osakestest, on raske tuvastada. Kui selle mõju eest ei hoolitseta, võib see pärast kodu renoveerimist aeglaselt keskkonda aurustuda kolm kuni viisteist aastat. Aurustumisprotsessi kiirendavad kuumus ja niiskus, mistõttu suviti võib formaldehüüdi kontsentratsioon kodus olla kuni 20 korda kõrgem kui talvel.

Kuidas vältida formaldehüüdi levikut? Esiteks saate sisekujunduseks valida tooted, mis seda materjali ei sisalda. Veel kaks olulist lahendust on kodu regulaarne tuulutamine ja õhu puhastamine, mis aitavad eemaldada koduõhku juba kogunenud saasteaineid. Briti firma Dyson pakub ainulaadset kodukliimaseadet - formaldehüüditundlikku õhupuhastit Dyson Purifier Formaldehyde. Selle puhasti kõikidesse versioonidesse integreeritud andurid tuvastavad formaldehüüdiosakesed ja Dysoni selektiivse katalüütilise oksüdatsiooni filter hävitab need lagundades vee- ja süsinikdioksiidi molekulideks. Dysoni õhupuhastid on varustatud täiustatud formaldehüüdi tuvastussüsteemiga – turul levinud tavaliste, kuid aja jooksul kuivavate geelitaoliste andurite asemel on see majapidamislahenduste uuendaja välja töötanud tahke aine baasil piiramatu säilivusajaga andurid.

Nõuanded formaldehüüdi vähendamiseks keskkonnas

Formaldehüüdi hulk kodudes suureneb eriti pärast renoveerimist. Millele tuleks tähelepanu pöörata, et tagada kodus õhu parim  kvaliteet?

  • Valige kõva põrandakate, vältige vaipu. Kui soovite oma koju vaipa, siis otsige võimalikult madala formaldehüüdiheitega variant. Vaip on soovitatav maha panna siis, kui renoveeritavas ruumis veel ei elata ning pärast vaiba maha laotamist tuleb ruumi pikema aja jooksul korralikult tuulutada, avades aknad võimalikult sageli.
  • Valige kasutatud mööbliesemed. Aja jooksul formaldehüüdi emissioon väheneb, nii et võite vanema mööbli koju toomisel olla rahulik. Kui valite uue mööbli, investeerige täispuidust mööblisse. Magamistoa ja elutoa pehme mööbli jaoks sobib rohkem looduslikust kangast kate - puuvill või vill, kuid antibakteriaalsete lisandite või keemiliste leegiaeglustitega immutatud tekstiilkate ei sobi üldse.
  • Laske mööblil ja vaibal kodust eemal aurustuda. Avage uue mööbli pakend väljaspool kodu asuvas ruumis – laske esialgsel formaldehüüdi kogusel teises ruumis aurustuda. Kuni mööbel on uus, iseloomustab seda selle aine kõrgeim kontsentratsioon. Samuti tasub uus vaip lahti rullida mitte kodus, vaid mõnes teises hästi ventileeritavas ruumis.
  • Hoolitsege tuulutamise eest. Tuulutage oma kodu, avage aknad pärani, eriti pärast uue mööbli või vaipkatte toomist, lakkimist või värvimist ning pärast ükskõik millist kodu renoveerimist.
  • Vähendage tolmu hulka.  Puhastage kodu tolmuimejaga ülalt-alla loogika järgi: Dysoni insenerid soovitavad alustada tolmuimejaga puhastamist laest ja kõrgematest riiulitest, seejärel liikuda edasi diivanite ja muu pehme mööbli juurde ning alles lõpuks puhastada põrandapind. Muide, tehke majas regulaarset ka sügavpuhastust: ainuüksi põranda tolmuimejaga puhastamisest ei piisa. Tolm ja saasteained kogunevad kõikjale.
  • Ostke kvaliteetne õhupuhasti. Meie soovitame: ostke Dyson HP09 või Dyson PH04 õhupuhasti.

Toetatud õhuringlus, värske õhu juurdevool, erinevate pindade regulaarne puhastamine on kodukliima kontrolli olemus. Hoolitsegem oma kodu õhupuhtuse eest mitte vähem kui oma immuunsuse eest: õhk, mida me sisse hingame, on ju meie ja meie laste tervise üks olulisi tegureid.

 

Individuaalne lähenemine

Innovatiivsed tehnoloogiad

Ostu tagastamine

Autoriseeritud partner

See veebileht kasutab küpsiseid. Kui nõustute küpsiste kasutamisega, klõpsake nupul "Nõustun" või jätkake veebilehe sirvimist. Saate oma nõusoleku igal ajal tagasi võtta, muutes oma veebibrauseri seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Rohkem teavet küpsiste kohta saate lugeda Privaatsuspoliitikast.

Ainult sel kuul, 49€ ja suurema ostu puhul TASUTA KOHALETOIMETAMINE!